زومپت

چه راهکارهایی برای کاهش پارس سگ وجود دارد؟

پارس سگ

هیچ کس نباید انتظار داشته باشد که سگ هرگز پارس کند. این همان اندازه غیر منطقی است که انتظار داشته باشیم یک کودک هرگز حرف نزند. اما بعضی از سگ ها بیش از حد پارس می کنند. اگر شما هم در خانه خودتان با این مشکل مواجه هستید، اولین قدم این است که بدانید چه عواملی باعث پارس سگ شما می شود. پس از دانستن دلیل پارس آنها می توانید مشکل آنها را برطرف کنید. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


چرا سگها پارس می کنند؟ چه راهکارهایی برای کاهش آن وجود دارد؟

پارس یکی از انواع ارتباطات صوتی است که سگ ها از آن استفاده می کنند و بسته به شرایط می تواند معنای متفاوتی داشته باشد. در اینجا برخی از دلایل پارس سگ ها ذکر شده است. وقتی دلیل پارس کردن سگ را فهمیدید، می توانید راه های کاهش این عادت آزار دهنده آنها را شروع کنید.


محافظت از قلمرو: وقتی شخصی یا حیوانی به منطقه ای می آید که سگ شما آنجا را به عنوان قلمروی خود در نظر گرفته است، این امر باعث می شود سگ شما بیش از حد پارس کند. با نزدیک شدن تهدید، پارس سگ اغلب بلندتر می شود. سگ شما در این نوع پارس کردن، هوشیار و حتی پرخاشگر به نظر می رسد.

خطر یا ترس: بعضی از سگ ها در اثر سر و صدا یا جسمی که توجه آنها را جلب کند، پارس می کنند. این اتفاق می تواند در هر کجا رخ دهد نه فقط در قلمرو خانه آنها.

راهکار مقابله: از آنجا که دو مورد بالایی اغلب ناشی از ترس یا تهدیدی قابل درک برای قلمرو یا صاحبان آنها است، می توان با محدود کردن آنچه سگ می بیند آن را کاهش داد. اگر آنها در حیاط حصارکشی شده نگه داری می شوند، به جای نرده از چوب استفاده کنید. در داخل خانه، دسترسی به پنجره ها و درها را محدود کنید یا درب و پنجره ها را با یک چیز مات بپوشانید.


پارس کردن به خاطر تنهایی

سگ ها به دلایل مختلف پارس می کنند.

بی حوصلگی یا تنهایی: سگ ها حیوانات اهلی هستند. سگ هایی که به مدت طولانی تنها هستند چه در خانه و چه در حیاط، ممکن است خسته یا غمگین شوند و اغلب به دلیل ناراضی بودن پارس می کنند.

راهکار مقابله: اگر سگ شما بیش از حد پارس می کند، لازم است فعالیت ها یا همراهی بیشتری انجام دهید تا مانع تنهایی و کسالت او شوید. رفتن به پیاده روی های طولانی، بازی های هیجانی همراه با فعالیت فیزیکی بالا، بازی با سایر سگ ها و بازی با اسباب بازی های فکری می توانند مفید باشند.


به داخل آوردن یک سگی که در فضای باز بوده باعث کاهش مزاحمت صوتی برای همسایگان می شود و امنیت بیشتری را برای خانه شما ایجاد می کند. همچنین ایمن تر است زیرا سگ هایی که در بیرون خانه تنها می مانند می توانند با سرقت، فرار، مسمومیت، آزار و اذیت و سایر خطرات مواجه شوند.


اما سگ ها اگر حوصله شان سر برود هنوز هم می توانند داخل خانه پارس کنند. بنابراین اگر زمانی که شما سرکار می روید، سگ شما پارس می کند به یکی از اعضای خانواده یا دوستان تان بسپارید که حداقل یک ساعت در روز سگ شما را به پیاده روی ببرد یا با او بازی کند.


سرگرم کردن سگ در طول روز نیز می تواند مفید باشد. سعی کنید چند اسباب بازی را که در اشکال و اندازه های مختلف هستند، کنار او بگذارید. این می تواند آنها را برای چندین ساعت مشغول کند و بعد از بازی آنها احتمالاً چرت می زنند.


سگ هایی که تمام شب پارس می کنند را باید به داخل خانه آورد. سگ ها به سرعت یاد می گیرند که در خانه آرام بخوابند تا هیچ گونه مزاحمتی برای اهل خانه ایجاد نکنند.


شما همچنین می توانید دو یا سه روز در هفته حیوان خانگی خود را به مهد حیوانات ببرید، یا چابکی، اطاعت یا سایر آموزش ها را به او یاد بدهید.


سلام و احوالپرسی: سگ ها اغلب هنگام سلام و احوالپرسی با مردم یا حیوانات دیگر پارس می کنند. این معمولاً یک نوع پارس شاد است که همراه با تکان دادن دم و گاهی پریدن می باشد.

راهکار مقابله: برای اینکه هر وقت که به خانه می آیید یا زنگ خانه به صدا در می آید، مانع پارس سگ تان شوید، باید رفتارهای دیگر را به او بیاموزید. یک راه این است که به سگ خود آموزش دهید تا به نقطه ای رفته و تا باز شدن در، آنجا بماند. بهتر است اگر آنها در را می بینند، خیلی نزدیک به آن نباشند. یک نقطه را انتخاب کنید و به او یاد بدهید که به آنجا برود و آنجا بماند و به در نزدیک نشود. با استفاده از بسیاری از رفتارها و تشویقی ها، آن را به یک بازی تبدیل کنید.


هنگامی که حیوان خانگی شما در آن جایی که مشخص کرده اید، مستقر شد در را باز کنید. هنگامی که در باز شد در حالی که سگ تان هنوز در جای مشخص شده قرار دارد، فردی که پشت در است وارد خواهد شد. مطمئناً سگ شما در اوایل کار از جایش حرکت خواهد کرد، اما با گذشت زمان و تمرین آنها یاد می گیرند وقتی در باز شد و مهمانان وارد می شوند در جای خود بمانند.


هرگز هنگام بازگشت به خانه به سگ خود که برایتان پارس می کند، تشویقی ندهید. آنها را نوازش نکنید و یا حتی تماس چشمی با آنها برقرار نکنید تا زمانی که سگ شما پارس کردن را متوقف کند و آرام سرجای خود بنشیند. سپس آنها را نوازش کرده و به آنها تشویقی بدهید.


جلب توجه: سگها اغلب هنگامی که چیزی را می خواهند پارس می کنند، مانند بیرون رفتن، بازی یا درمان.

راهکار مقابله: هرگز به پارس سگ پاداش و تشویقی ندهید. اگر سگ شما وقتی آب می خواهد پارس می کند و شما ظرف آب او را پر می کنید، به او یاد می دهید که با پارس کردن او می تواند به خواسته خود برسد. اگر آنها به خاطر اینکه شما آنها را به پیاده روی ببرید هم پارس می کنند، مثل مورد قبلی عمل کرده اید. به آنها بیاموزید که برای بیرون رفتن زنگی را که به دسته در بسته اید، بزنند. راه هایی برای برقراری ارتباط سگ خود بدون پارس پیدا کنید.


اگر آنها پارس می کنند و باز می بینید ظرف آنها خالی است، چند دقیقه صبر کنید، یا مشغول کار دیگری شوید. بعد از گذشت چند دقیقه از پارس سگ سعی کنید ظرف آب او را پر کنید، بنابراین آنها می فهمند که پارس آنها در این کار دخیل نبوده است. به یاد داشته باشید که حیوان خانگی خود را سرزنش نکنید. برای یک سگ، این کار می تواند جلب توجه محسوب می شود. نکته اصلی این است که سگ و آنچه را که می خواهند نادیده بگیرید تا زمانی که پارس کردن را متوقف کنند.


تنهایی سگ

پارس کردن به خاطر تنهایی

اضطراب ناشی از جدایی: سگ هایی که اضطراب جدایی دارند اغلب وقتی تنها می مانند بیش از حد پارس می کنند. آنها همچنین علائم دیگری مانند راه رفتن، خرابکاری، افسردگی و… را نیز نشان می دهند. به نظر می رسد پارس های اجباری سگ ها فقط برای شنیدن صدای خودشان می باشد.

راهکار مقابله: درمان اضطراب جدایی و پارس اجباری هر دو مشکل است و باید با کمک یک دامپزشک یا یک رفتار شناس متخصص حیوانات اقدام به درمان کنید. سگ هایی که این مشکلات را دارند اغلب به درمان دارویی نیاز دارند تا در کنار یادگیری رفتارهای جدیدتر و قابل قبول تر، بتوانند با این مشکل خود کنار بیایند.پارس سگ شما به زمان، کار، تمرین و ثبات نیاز دارد و این کار هم یک شبه اتفاق نخواهد افتاد اما با تکنیک ها و وقت گذاری مناسب می توانید شاهد پیشرفت هایی در این زمینه باشید. در اینجا چند نکته را برای زمانی که می خواهید این رفتار او را کنترل کنید، جهت یادآوری ذکر می کنیم.


سر حیوانات داد نزنید

سر سگ داد نزنید

یادتان باشد در این مواقع


داد کشیدن شما به روی سگ، او را بیشتر به پارس تحریک می کند، بنابراین اولین قانون این است که با آرامش و محکم صحبت کنید اما داد نزنید.

اکثر سگ ها وقتی شما سر آنها داد می کشید تا ساکت شوند، منظور شما را نمی فهمند یعنی درک نمی کنند شما از آنها چه توقعی دارید. بنابراین سگ خود را آموزش دهید تا کلمه ساکت شو را درک کند.

سگ خود را به پارس کردن برای برخی از صداها (زنگ در، پیاده روی بردن) تشویق نکنید و آنها را از پارس به دیگران منصرف کنید و در این کار ثابت قدم باشید.

هرگز از پوزه بند یا وسایل محدود کننده دیگر برای ساکت نگه داشتن سگ تان برای مدت طولانی یا زمانی که تحت نظارت نیست استفاده نکنید. این امر می تواند برای حیوان خانگی شما خطرناک باشد.

دو روش برای این کار وجود دارد:


۱- وقتی سگ شما پارس می کند، با صدای آرام و محکم به او بگویید آرام یا ساکت شو. صبر کنید تا پارس کردن آنها تمام شود. اگر ساکت شدند آنها را تحسین کنید و به آنها پاداش دهید. فقط مراقب باشید تا وقتی پارس می کنند هرگز به آنها پاداش ندهید. سرانجام آنها خواهند فهمید که اگر با کلمه ساکت، پارس کردن را متوقف کنند، جایزه خواهند گرفت (البته جایزه ای که می دهید باید آن قدری ارزش داشته باشد که مانع پارس سگ ها شود مثل یک غذای خوشمزه مانند مرغ). یا زمانی که سگ شروع به پارس کردن می کند می توانید یک تشویقی خوشمزه را جلوی دهان و بینی او گرفته و زمانی که به خاطر بودن آن چیز دیگر پارس نمی کند، تشویقی را به او بدهید.


یاد دادن ساکت شو به سگ

یاد دادن ساکت شو به سگ

۲- شما می توانید به سگ خود یاد دهید که پارس کند، هنگامی که این کار را با اطمینان انجام می دهند به آنها علامت دهید تا با فرمان دیگری مانند ساکت باش، پارس را متوقف کنند، در حالی که انگشت خود را روی لب خود نگه دارید (سگ ها اغلب سیگنال ها و زبان بدن را سریعتر از دستورات شفاهی یاد می گیرند). توصیه می کنیم این تمرینات را در یک مکان آرام به سگ تان یاد دهید تا چیزهای دیگر باعث نشوند حین تمرین، حواس سگ پرت شوند.


یک سگ خسته، سگی آرام است. اگر سگ شما هنگام تنهایی پارس می کند، قبل از اینکه او را تنها بگذارید سعی کنید او را مثلاً با بازی کردن با او یا پیاده روی طولانی مدت یا دویدن، توپ بازی یا سفر به پارک سگ ها خسته کنید.

اجازه ندهید که مشکلات ادامه داشته باشند. هرچه سگ کاری را طولانی تر انجام دهد، ریشه دارتر می شود. پارس سگ می تواند باعث افزایش ترشح آدرنالین در بدن سگ می شود که باعث می شود پارس کردن دلپذیرتر شود. و اجازه دادن به سگ برای پارس کردن در شرایط خاص مانند زمان رسیدن پستچی می تواند سگ را در آن شرایط پرخاشگر کند. اگر سگ شما یک روز هنگام تحویل نامه از خانه خارج شود چه می کنید؟ پس در اسرع وقت با مشکلات پارس مقابله کنید.

برخی از مشکلات پزشکی از نیش زنبور عسل گرفته تا بیماری مغز می توانند باعث پارس بیش از حد شوند. حیوانات خانگی مسن تر می توانند نوعی پیری سگ ایجاد کنند که باعث درآوردن صداهای بیش از حد بلند می شود. همیشه بهتر است حیوان خانگی توسط دامپزشک معاینه شود تا مطمئن شوید دلیل پزشکی برای این مشکل وجود ندارد.

آیا استفاده از ابزارهای کنترل پارس سگ مجاز و اخلاقی است؟

تعدادی از محصولات در بازار وجود دارد که باعث می شوند پس از چند بار استفاده از آنها رفتار سگ ها نسبت به آنها شرطی کنند و هنگامی که استفاده می شوند، سگ ها پارس نکنند. ابزارهایی مثل (اسپری، قلاده، صوتی و …) برای کنترل پارس کردن سگ وجود دارد. این ابزارها از روش های گوناگونی مثل اسپری کردن، تولید صدا و شوک الکتریکی باعث می شوند سگ پارس کردن را متوقف کند ولی آیا استفاده از این ابزارها مجاز و اخلاقی می باشد؟


اسپری هایی به نام اسپری های ضد پارس سگ وجود دارد که جیبی بوده و هنگام پارس کردن سگ می توانید با آنها سگ تان را ساکت کنید. این اسپری ها علاوه بر اینکه صدای بلندی دارند باعث انتشار بوی بدی هم می شوند که برای سگ ها هم ناخوشایند و نامطبوع می باشد.


نوعی از قلاده ها هم وجود دارند که داری محفظه ای می باشند که یک اسپری داخل آنها قرار داده شده است. همین که سگ شروع به پارس می کند با صدای فیس بلندی شروع به اسپری کردن یک بوی بد و ناخوشایند می کنند. نوع دیگری از قلاده ها هم وجد دارد که به جای اسپری کردن بوی بد، شوک الکتریکی خفیفی و در عین حال دردناکی به بدن سگ وارد می کنند. متأسفانه قلاده های شوک الکتریکی دهنده در ایران بسیار رایج می باشند. این قلاده ها می توانند به حیوانات خانگی آسیب برسانند و ممکن است آنها را پرخاشگر سازند.


خارج کردن تارهای صوتی حیوانات

خارج کردن تارهای صوتی سگ

نوع دیگری از قلاده ها هم به محض پارس سگ یک فراصوتی را ایجاد می کنند که انسان قادر به شنیدن آن نیست اما برای سگ ها بسیار گوش‌خراش و آزاردهنده می باشد. متأسفانه این قلاده‌ها هم به خاطر این که سریع نتیجه می دهند و اثربخش می باشند توسط خیلی از مربیان بی عاطفه در ایران مورد استفاده قرار می گیرند.


در مواقعی هم که سگ در یک منطقه مشخص پارس می کند، علاوه بر ابزارهایی مثل موارد فوق از مواردی مانند سمپاش های آب یا صداسازهای فعال شده استفاده می شود که در هنگام پارس با شلیک آب به سمت حیوان خانگی یا انتشار صدای تحریک کننده فعال می شوند.


سگ ها حیواناتی هستند که به راحتی می توانند تربیت شوند و آموزش ببینند و ذاتاً دوست دارند به گونه ای رفتار کنند که سرپرست خودشان را از خود راضی نگه دارند. توصیه مجمع فعالان زیست محیطی کشور این است که وقتی می توان با تربیت و آموزش سگ ها و همچنین رفتارشناسی سگ از برخی از حرکات و رفتارهای به ظاهر ناپسند آنها جلوگیری کرد، چه نیازی به خشونت و استفاده از روش ها و ابزارهایی است که جز درد نتیجه ای برای حیوان زبان بسته ندارند؟


موارد فوق الذکر بسیار بحث برانگیز و از نظر بسیاری غیرانسانی است. حتی برخی از افراد متوسل به جراحی شده  و چین های بافت در دو طرف حنجره سگ یا تارهای صوتی او را با جراحی خارج می کنند تا پارس سگ ها را آرام تر کنند ولی این کار می تواند به بهای جان سگ تان تمام شود و در بیشتر موارد می تواند باعث مشکلات تنفسی و حتی خفگی و درد مداوم شود.