تفاوت وعده های غذایی انسان و سگ ها

غذا دادن به سگ : وقتی شما سه وعده غذاهای رنگارنگ در روز می خورید و بین آن میان وعده های خوشمزه میل می کنید، و سگتان تنها یک یا دو وعده دانه های خشک غذا در روز می خورد احساس گناه می کنید؟ نباید اصلا احساس گناه کنید. راه های سالم زیادی برای غذا دادن به سگتان وجود دارد، البته با توجه به نیازهای منحصر به فرد آن. در زیر لیستی از سه روش برتر را برایتان آورده ام

اگر سگتان در حال شیر دادن به توله هایش است، احتمالا بهترین راه اجازه استفاده آزاد از غذا است.

اجازه دهید سگتان خودش تصمیم بگیرد

برای سگ هایی که وزن مناسبی دارند و مشکلی در خانه ندارند، می توانید از روش انتخاب آزاد غذا استفاده کنید. اجازه دهید تمام طول روز غذا در دسترس سگتان باشد و زمان غذا خوردن را خودش انتخاب کند. این، روش خوبی برای سگ هایی با فعالیت بالاست که کالری بیشتری نسبت به سگ های کم تحرک خانگی مصرف می کنند. اگر تصمیم گرفتید تمام طول روز غذا برای سگتان بیرون بگذارید، حتما از غذای خشک استفاده کنید. به دلیل این که غذای خشک فاسد نمی شود.

سگ های پرستار:

اگر سگتان در حال شیر دادن به توله هایش است، احتمالا بهترین راه اجازه استفاده آزاد از غذا است. سگ هایی که از بچه هایشان پرستاری می کنند به کالری بسیار بیشتری نیاز دارند تا بتوانند دائما شیر برای توله هایشان داشته باشند.

نکات منفی:

بیرون گذاشتن غذای سگ در طول روز می تواند باعث جمع شدن مورچه ها و جوندگان شود. این حالت وقتی بدتر می شود که سگتان را بیرون از خانه نگه دارید، پس مراقب باشید. و اگر بیشتر از یک سگ دارید، می تواند باعث ایجاد یک رقابت بی آنها شود. و این متد اصلا برای سگ های دیابتیک مناسب نیست.

وعده های غذایی را کنترل کنید

برای سگ هایی که هیچ وقت دست از غذا خوردن بر نمی دارند، از سیستم کنترل غذا استفاده کنید. اول، از دامپزشکتان وزن ایده آل سگتان را سوال کنید. اگر از غذاهای خشک تجاری استفاده می کنید، دقیقا مطابق دستور مصرف چاپ شده پشت جعبه غذا بر اساس وزن سگتان استفاده کنید. البته، بعضی وقت ها این مقدار هم بیشتر از نیاز روزانه سگتان است. دامپزشکتان می تواند مقدار دقیق غذای مورد نیاز سگتان در روز را محاسبه کند.

چند بار در روز غذا بدهیم؟

می توانید یک یا دو بار در روز به سگتان غذا دهید. بهترین راه استفاده از فاصله زمانی 8 تا 12 ساعت بین دو وعده غذا است. اگر از این راه استفاده می کنید، مقدار غذای مورد استفاده در روز که روی جعبه نوشته شده را تقسیم بر دو کنید.

نگاهتان به ساعت باشد

اگر نگران زیاد غذا خوردن سگتان نیستید، اما نمی خواهید تمام روز غذا را بیرون بگذارید. از متد غذا دادن زمان بندی شده استفاده کنید. در این سیستم شما در هر وعده، میزان زمان مشخصی برای خوردن غذا به سگتان وقت می دهید. مثلا هر وعده 30 دقیقه، و در صورتی که غذا را به صورت کامل مصرف نکرد، بقیه غذا از جلوی او برداشته می شود. وقتی 8 تا 12 ساعت دیگر دوباره غذا را برای سگتان آماده کردید، او گرسنه و آماده خوردن است.

در مورد تشویقی ها چه کار کنیم؟

تشویقی ها باید 5% تا حداکثر 10% رژیم غذایی روزانه را شامل شوند. از دامپزشکتان راجع به مقداری تعدادی که این 10% را تشکیل می دهند سوال کنید. این می تواند با توجه به وزن و سطح فعالیت سگتان متغیر باشد. اگر برای آموزش دادن سگتان نیاز به استفاده از تشویقی دارید، از تکه های بسیار کوچک استفاده کنید.

اگر از غذاهای خشک تجاری استفاده می کنید، دقیقا مطابق دستور مصرف چاپ شده پشت جعبه غذا بر اساس وزن سگتان استفاده کنید.

سگ من فوق العاده است  اما همیشه گرسنه است

استفاده از جدول توصیه های تغذیه ای بر روی جعبه غذای خشک، باید یک نقطه شروع برای تصمیم گیری میزان غذا دادن به سگتان باشد. اگر سگتان همیشه گرسنه است، شاید بهتر باشد کمی بیشتر به او غذا بدهید. اما آگاه باشید، بعضی سگ ها همیشه گرسنه هستند و اضافه وزن هم دارند. باید از غذاهای رژیمی استفاده کنید که حجم بیشتری از معده را اشغال کنند.

مقدار حجم مورد نیاز غذای سگتان تغییر می کنند، در صورتی که:

 

سگتان فعالیت بالایی داشته باشد، حامله باشد یا توله هایش را شیر بدهد.

هوا بسیار سرد یا گرم باشد.

سگتان در حال ریکاوری بعد از جراحی یا بیماری باشد.

قبل از اینکه غذای بیشتری به سگتان بدهید، مطمئن شوید سگتان به دنبال کسب محبت و عشق از سمت شما نیست. اگر اینطور است، این احساسات را به او بدهید